Zagadnienie to może wydawać się niejasne, zwłaszcza dla kierowców, którzy nie mają dużego doświadczenia w korzystaniu z autostrad. Warto zatem wyjaśnić, jakie są przepisy dotyczące holowania pojazdów na autostradach w Polsce.

Holowanie na autostradzie – ogólne zasady

Zgodnie z przepisami prawa, holowanie pojazdu na autostradzie jest zabronione. Taka sytuacja może wystąpić tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy istnieje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Holowanie na autostradzie może być dopuszczalne jedynie wtedy, gdy pojazd holujący oraz holowany są odpowiednio oznaczone i spełniają określone wymagania.

Warto również pamiętać, że nawet jeśli pojazd holujący spełnia wszystkie wymagania i jest odpowiednio oznaczony, to może on holować inny samochód tylko do pierwszego zjazdu z autostrady. Po opuszczeniu autostrady kierowca powinien skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się holowaniem lub serwisem drogowym. Dlatego też zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, która świadczy usługi holowania w Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Rzepinie i okolicach.

Oznaczenie pojazdów podczas holowania i kwestie bezpieczeństwa

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której holowanie na autostradzie jest konieczne, należy pamiętać o odpowiednim oznaczeniu pojazdów. Pojazd holujący powinien być wyposażony w specjalne oznaczenie informujące o tym, że prowadzi holowanie. Jest to zwykle tabliczka z napisem „UWAGA! HOL” lub „HOL”, umieszczona na tylnej szybie samochodu. Pojazd holowany również musi być odpowiednio oznaczony. W przypadku braku świateł zewnętrznych, na tylnym zderzaku holowanego pojazdu powinna znajdować się tablica odblaskowa. Dodatkowo, jeśli pojazd holowany nie ma działających świateł zewnętrznych, musi on być wyposażony w dodatkowe oświetlenie awaryjne.

Holowanie na autostradzie może być niebezpieczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Kierowca pojazdu holującego musi dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz do możliwości technicznych holowanego samochodu. Należy również utrzymywać odpowiedni odstęp między pojazdami, unikać gwałtownych manewrów, przestrzegać przepisów dotyczących ruchu drogowego.